قوانین مرتبط با شوراها عملیاتی نشده است/جهش در امورات شهرها از زمان شکل‌گیری شوراها
قوانین مرتبط با شوراها عملیاتی نشده است/جهش در امورات شهرها از زمان شکل‌گیری شوراها
چمران با اشاره به جهش فعالیت های شهری با آغاز به کار شوراها، گفت: این جهش به وجود آمد، اما هیچ‌گاه کامل نشد و جایگاهی که برای شوراها تعریف شده بود، متاسفانه محقق نشد و امیدواریم با تغییر نگاه در این زمینه شاهد رشد و تعالی شهرها باشیم.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، مهندس مهدی چمران امروز در اختتامیه هفتادویکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی شهرهای مرکز استان به میزبانی شهر مقدس قم که در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، اظهار کرد: در طول سالیان گذشته در جلسات مختلف با دولت‌ها، مجلس‌ها و شورای نگهبان چالش‌های مرتبط با شوراها را مطرح کردیم.
وی افزود: کارهای اصولی، اساسی و بزرگ کشور و مسائل عمده کشور و سیاست‌های کلان در مجلس شورای اسلامی تصمیم‌گیری می‌شود و مدیریت محلی به‌عنوان شوراها باید درباره مسائل محلی تصمیم‌گیری کند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در واقع یک پارلمان کشور داریم که مجلس شورای اسلامی است و یک پارلمان شهر که مدیریت محلی را به عهده دارد و این تقسیم‌بندی در قانون اساسی وجود دارد.
وی با اشاره به عملیاتی نشدن قوانین مرتبط با شوراها و پارلمان محلی اضافه کرد: در مواردی که مسئله را به‌صورت جدی پیگیری کردیم، توانستیم امور را پیش ببریم.
چمران با بیان اینکه از زمانی که شوراهای شهر تشکیل شد امور عمرانی در شهرها جهش پیدا کرد اضافه کرد: این جهش به وجود آمد، اما هیچ‌گاه کامل نشد و جایگاهی باید ازنظر ارزشی برای شوراهای اسلامی قائل باشند، محقق نشد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در مجلس گذشته اقدام خوبی در حوزه قانون درآمدهای پایدار انجام شد که از این دوستان تشکر می‌کنیم.
چمران با اشاره به نگاه ضعیف برنامه هفتم توسعه به مسئله پارلمان شهری، گفت: این مسئله در برنامه دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه کشور بود اما در برنامه هفتم یک اتفاق ضعیف برای این مسئله وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: حمایت و همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت می‌تواند گشایش‌های بسیاری در امور شهرها ایجاد کند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه همکاری دولت سیزدهم نسبت به دوره‌های گذشته بسیار بهتر است، مطرح کرد: هرچند که در این زمینه راضی نبودیم، اما این همکاری قابل قیاس با دولت قبل نیست.
انتهای پیام/