درآمد مالیات بر ارزش‌افزوده شهرداری قم ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد
درآمد مالیات بر ارزش‌افزوده شهرداری قم ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد
دکتر سقائیان نژاد با نگران‌کننده خواندن رویکرد دولت و مجلس در مبحث مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: با روندی که دولت و مجلس در مبحث مالیات بر ارزش‌افزوده و عوارض در پیش‌گرفته‌اند درآمد شهرداری‌ها ۵۰ درصد کاهش پیداکرده است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قم، سید مرتضی سقائیان‌نژاد امروز در دومین نشست ادواری اعضای شهر که در سالن جلسات شهرداری برگزار شد اظهار داشت: شوراها زمینه‌ساز مردم در مدیریت شهری و تجلی مردم‌سالاری دینی است.

وی افزود: قانون اساسی در زمینه شوراها ظرفیت‌های بسیاری پیش‌بینی کرده اما هنوز از این ظرفیت مهم و مردمی استفاده درستی نشده است کارهای جمعی در مقایسه به تصمیمات یک‌طرفه، خدمات گسترده‌تری را به شهروندان ارائه می‌دهد که وحدت و انسجام در اقدامات از مهم‌ترین ثمرات شوراهای شهر است.

شهردار قم گفت: تا وحدت فردی در یک مسئول شکل نگیرد امکان ایجاد وحدت جمعی نیز از آن فرد گرفته می‌شود چرا که نفس و هواهای نفسانی مانع از تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری‌های عادلانه می‌شود، اگر اختلافی بین شورای شهر و شهرداری ایجاد شود دود آن به چشم مردم و رفته و نهایت سبب کاهش اعتماد عمومی می‌شود.

سقائیاننژاد اضافه کرد: متأسفانه دولت و مجلس شورای اسلامی در کاهش اختیارات شوراها همت جدی به خرج می‌دهد که به‌هیچ‌ وجه مطلوب اداره شهرها و خدمات‌رسانی به شهروندان نیست، استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی مسئله ارزشمندی بوده که امید می‌رود در کشور نهایی شود، استانی شدن انتخابات در روند خدمات‌رسانی و توجه به شهروندان اثرگذاری بسیار مثبت‌تری دارد.

وی تأکید کرد: افزایش اعتماد عمومی نسبت به شوراها مهم‌ترین رسالتی بوده که شوراهای شهر باید بر محور آن حرکت کند، انتخاب شهردار و تصویب بودجه شهرداری دو رکن اصلی فعالیت و اقدامات شورای شهر بوده که در کاهش و افزایش اعتماد عمومی شهروندان نقش مستقیم دارد، اتفاقات شورای اول شهر تهران نمونه‌های بارز از کاهش اعتماد عمومی به شوراها است.

شهردار قم ابراز کرد: روند تصمیمات ملی در مبحث مالیات بر ارزش به‌شدت نگران‌کننده است، مالیات بر ارزش‌افزوده با عوارض تفاوت داشته و دولت و مجلس متأسفانه این دو مبحث را به یکدیگر ادغام کرده و عقب‌نشینی بسیار بزرگی را برای شورا به وجود آورده است.

سقائیان نژاد اضافه کرد: بیش از ۵۰ درصد درآمدهای شهرداری با رویکرد دولت و مجلس در مبحث مالیات بر ارزش‌افزوده کاسته شده است، ازآنجایی‌که بودجه شهرداری وابسته به نفت نبوده و از محل هزینه‌های شهروندان تأمین می‌شود در مسئله تحریم‌ها با مشکل اساسی روبه‌رو نشده است.

شهردار قم با انتقاد از رویکردهای جدید دولت در تلاش برای دولتی شدن شهرداری‌ها در کشور تصریح کرد: اگر شهرداری‌ها به سمت دولتی شدن پیش رود همان مشکلی در اداره شهرها ایجاد می‌شود که امروز در سایر بخش‌های اقتصادی کشور احساس می‌شود. خوشبختانه وحدت و تعامل بین دستگاه‌های مختلف استانی در قم قابل‌توجه و بسیار برجسته است.