باغ پرندگان به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان کمک می‌کند
باغ پرندگان به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان کمک می‌کند
سبحانی اظهار داشت: با کنترل شرایط و آماده سازی تمام اقدامات مورد نیاز مجدداً راه‌اندازی خواهد شد و عموم مردم می‌توانند از آن بهره ببرند، خسارت‌های ناشی از معدوم‌سازی و تلفات پرندگان نیز از سوی مرکز دامپزشکی استان پرداخت و در آینده نزدیک شاهد بازگشایی این باغ خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی شورای شهر قم؛ سید مجتبی سبحانی با بیان این که پروژه باغ پرندگان قم یکی از این طرح‌ها برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است که با جدیت از آن حمایت می‌شود، گفت: اقدامات لازم برای ضدعفونی و قرنطینه کردن باغ پرندگان قم به طور کامل انجام شده است.

سبحانی‌ثابت افزود: سرمایه‌گذار این باغ با یک دامپزشک به‌طور دائمی قرارداد دارد و ادعای این که وجود آنفلوآنزای پرندگان منشأ آن باغ پرندگان است توجیه فنی ندارد و پرندگان مدام کنترل می‌شدند و به محض مشاهده اتلاف پرندگان اقدامات لازم جهت شناسایی بیماری انجام شد تا از شیوع آن پیشگیری شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد: این باغ با کنترل شرایط و آماده سازی تمام اقدامات مورد نیاز مجدداً راه‌اندازی خواهد شد و عموم مردم می‌توانند از آن بهره ببرند. خسارت‌های ناشی از معدوم‌سازی و تلفات پرندگان از سوی مرکز دامپزشکی استان پرداخت و در آینده نزدیک شاهد بازگشایی این باغ خواهیم بود.

مدتها پیش از بهره‌برداری باغ پرندگان قم، حواشی آن آغاز شد و برخی با اجرای این پروژه در قم به شدت مخالف بودند؛ با این حال شهرداری آذرماه سال جاری این باغ را بهره‌برداری کرد اما زمان زیادی نگذشت که خبر شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان در این باغ رسانه‌ای شد.

با خبر شیوع آنفلوآنزا، این باغ که با هزینه هنگفتی راه‌اندازی شده، تعطیل شد و حتی گفته‌شد نزدیک به سه هزار پرنده خاص و کم‌یاب در این باغ، کشته شده‌اند تا جلوی سرایت بیماری گرفته شود.

البته شهرداری در بخشی از اطلاعیه خود این شایعات را پاسخ داده و اعلام کرده بود: به دلیل قرار گرفتن در فصل زمستان و این که شیوع بیماری کرونا امکان بازدید شهروندان را در دو ماه اخیر فراهم نکرده بود، تعداد پرندگان حاضر در مجموعه کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت باغ پرندگان بود و سرمایه گذار، اکثر گونه‌های با ارزش و کمیاب محیط زیستی را از ابتدای زمستان در محلی خارج از محدوده باغ نگهداری می کرده است.