شهر قم آماده پذیرایی از زائرین اربعین حسینی است
شهر قم آماده پذیرایی از زائرین اربعین حسینی است
دکتر سبحانی با تاکید ارائه خدمات مطلوب در ایام اربعین به زائران حسینی(ع) گفت: شهرداری و شورای شهر در پذیرایی از زائران حسینی(ع) در شهر قم و شهر کرمانشاه و کشور عراق آماده بوده و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، دکتر سید مجتبی سبحانی در آستانه ایام اربعین حسینی(ع) با اشاره به اهمیت ارائه خدمات رسانی شهرداری به مردم و زائران اظهار داشت: شورای شهر و شهرداری از چندین ماه قبل ستاد خدمت رسانی به عزادارن اربعین حسینی(ع) را تشکیل داده و برنامه ریزی‌های لازم انجام شده است.
وی پرسنل شهرداری را علمداران خدمت نامید و افزود: امسال خدمات شهرداری در ایام محرم و صفر با نام طرح جهادی علمداران خدمت به مردم ارائه شد و حوزه معاونت خدمات شهری، مناطق هشتگانه و همچنین سازمان‌های تابعه شهرداری در این طرح شرکت داشتند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائران شورای اسلامی شهر مقدس قم تصریح کرد: برنامه‌های ویژه اربعین در دو بخش داخل شهر قم و خارج از شهر و به صورت ارائه خدمات همزمان برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: در شهر قم قرارگاه اربعین واقع در امامزاده جمال الدین(ع)، مسجد مقدس جمکران، موکب اتباع در جاده اراک آماده ارائه خدمات به زائران بوده و برنامه ریزی برای پیاده روی روز اربعین در مسیر پیامبر اعظم (ص) نیز انجام شده است.
سبحانی شهر قم را معین شهر کرمانشاه و کشور عراق در ایام اربعین اعلام کرد و گفت: علاوه بر خدمات دهی به زائران در شهر قم، شهرداری امسال معین استان کرمانشاه و کشور عراق بوده و خدماتی را نیز در این دو محل به زائران ارائه می‌دهد.
وی در ادامه از تشکیل ستادهای هشتگانه در مناطق شهر قم نیز خبر داد و یادآور شد: ستادهای هشتگانه با محوریت حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران تشکیل شده و مناطق به صورت هماهنگ سیاه پوش شده و بیش از ۳ هزار نفر از پرسنل شهرداری آماده باش هستند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائران شورای اسلامی شهر مقدس قم ادامه داد: افزایش ضریب ایمنی شهر یکی از دغدغه‌های مهم مدیریت شهری در این ایام است که با توجه به استقرار و فعالیت ویژه سازمان آتش‌نشانی در پارکینگ‌ها و پارکسوارها و همچنین پیرامون حرم مطهر تامین خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: اکیپ‌های موتوری و خودرویی سازمان آتش نشانی همچنین در پیرامون مسجد مقدس جمکران، ورودی‌های شهر و امکان پرتردد مستقر شده و در روز اربعین در مسیر پیاده روی از حرم مطهر تا مسجد مقدس جمکران حضور دارند.
سبحانی پارکینگ‌های شهر را نیز آماده ارائه خدمات عنوان کرد و گفت: پارکینگ زائر، پارکینگ ضلع شرقی حرم، حاشیه بلوار زائر و پارکینگ مسجد مقدس جمکران در کنار پارکسوراها در آماده باش کامل بوده و به مردم و زائران خدمات رسانی می‌کنند.
وی ادامه داد: مجوز راه اندازی ایستگاه‌های صلواتی در تمام نقاط شهر و در مسیر پیامبراعظم(ص) نیز صادر شده و سازمان‌های اتوبوسرانی، تاکسیرانی و حمل و نقل و ترافیک برای جابه جایی مسافران و زائران به صورت ویژه فعال هستند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائران شورای اسلامی شهر مقدس قم همچنین یادآور شد: اکیپ‌های تخلفات شهری با هدف کنترل ناهنجاری‌های اجتماعی به صورت ۲۴ ساعته در شهر حضور داشته و همچنین نظافت شهر نیز با ۲۶۰ دستگاه خودرو مکانیزه مدیریت می‌شود.
وی از آماده باش بوستان‌ها برای اسکان زائران نیز خبر داد و گفت: کلیه سرویس بهداشتی‌های سطح شهر به خصوص هسته مرکزی شهر با نیروی نگهدارنده ۲۴ ساعته فعال بوده و ۱۲ چشمه سرویس بهداشتی نیز در جاده اراک و موکب اتباع راه‌اندازی شده است.
سبحانی ابراز کرد: برنامه ریزی لازم برای استقرار تانکرهای آب شرب، آبپاشی، شستشویی معابر و وضو پیرامون حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران نیز انجام شده و پاکسازی و نظافت شهر به خصوص پیرامون مواکب، تکایا و مساجد به صورت ویژه انجام می‌شود.
وی یادآور شد: اطلاع‌رسانی و تبلیغات شهری نیز در جهت ارتقاء فرهنگ شهروندی و مسائل فرهنگی انجام شده و در بین ایستگاه‌های صلواتی کارتن پلاست و کیسه‌های زباله جهت حفظ نظافت شهر به صورت گسترده توزیع شده است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائران شورای اسلامی شهر مقدس قم تاکید کرد: نظارت به امور شهر در این ایام به صورت ۲۴ ساعته خواهد بود و به صورت روزانه گزارش تحلیلی از مسائل روز و رویدادها تنظیم می‌شود.
وی در پایان یادآور شد: کمیته‌های ذیل ستاد اربعین از جمله کمیته حمل و نقل و ترافیک، کمیته ایمنی و امداد، انتظامی، اسکان و زیباسازی، اطلاع‌رسانی و راهنمایی زائران، نظارت آمار و ارزیابی، تامین ارزاق و مایحتاج، کمیته فرهنگی و سازمان پسماند با نظارت کامل شورای اسلامی در حال کار و فعالیت هستند.
انتهای پیام/