ناآگاهی از وظایف شهروندی ریشه اکثر مشکلات فرهنگ شهروندی است
ناآگاهی از وظایف شهروندی ریشه اکثر مشکلات فرهنگ شهروندی است
جلالی رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: ریشه اکثر مشکلات حوزه فرهنگ شهروندی عدم آگاهی از وظایف و مسؤولیت‌های شهروندی است، بسیاری از چارچوب‌های فرهنگ شهروندی همسو با اعتقادات دینی قابل انجام است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قم، عبدالله جلالی با تأکید بر اهمیت مقوله فرهنگ شهروندی در جامعه و نمود آن در زندگی بشری اظهار کرد: جوامع بشری دارای یک زندگی مشترک اجتماعی بوده و هستند، جامعه‌ای که به این‌سو حرکت می‌کند تابع قواعدی است که باید رعایت شود، هر آنچه باعث شود یک محیط زندگی مناسب و بدون تنش فراهم شود در قالب رعایت حق‌وحقوق شهروندی مفهوم پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: همه انسان‌ها تکالیفی دارند و اگر تکالیف خود را در حوزه‌های مختلف به‌درستی انجام دهند می‌توانند در محیط شهری که در حال سکونت هستند زندگی بدون تنش و آرام را سپری کنند.

جلالی افزود: برای مثال درزمینهٔ رانندگی که مشکل موجود ما است، باید با رعایت فرهنگ، اصول و چارچوب رانندگی به جامعه نظم دهیم تا شاهد حوادث کمتری باشیم. در سایر موارد نیز همین رویه برقرار است، اگر چارچوب مناسبی برای همه موارد جاری در جامعه داشته باشیم و آن‌ها را رعایت کنیم شاهد بی‌نظمی و مشکلات بعد از آن نخواهیم بود.

وی با اشاره به اهمیت برقراری ارتباطات اجتماعی، انسانی و اقتصادی در جامعه افزود: رعایت حق و انصاف نسبت به سایر همشهریان موجب ایجاد آرامش و ثبات در جامعه خواهد شد، بنا بر این در بحث فرهنگ شهروندی آنچه باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد، آشنایی مردم با تکالیف خود است و مردم هم خواهان آن باشند که وظایف و مسؤولیت‌های خود را در ابعاد مختلف بدانند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با طرح این مهم که ریشه اکثر مشکلات حوزه فرهنگ شهروندی عدم آگاهی از وظایف و مسؤولیت‌های شهروندی است، بیان کرد: اگر ما باور داشته باشیم بر اساس اعتقادات دینی باید عدالت، انصاف و حق ‌و حقوق دیگران را موردتوجه قرار دهیم، بسیاری از چارچوب‌های فرهنگ شهروندی را رعایت کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: یکی از مواردی که در دهه پنجم انقلاب موردنظر خواهد بود، قطعاً بحث حق ‌و حقوق شهروندی و پرداختن به آن است، متأسفانه با داشتن فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی همیشه در حوزه رعایت فرهنگ سایر کشورها را مثال می‌زنیم. فرهنگ مردم عزیز کشور ما دارای ریشه‌ای کهن و آمیخته با آموزه‌های دینی است و دارای جایگاه بسیار حائز اهمیتی در سطح جهان است، اما همیشه به‌مثابه سایر امور همیشه نگاهمان به دیگران است و از ظرفیت غنی مردمی خود غافل هستیم.

جلالی ادامه داد: اگر محور همه رفتارها دین و تقوا باشد در جامعه شاهد پویایی و توسعه روزافزون در همه زمینه‌ها خواهیم بود، اگر در محیط خانواده سرپرست خانواده به‌عنوان الگوی خانواده دارای نظم و منطق باشد، به طبع آن فرزندان وی در جامعه توزیع‌کننده این نگرش خواهند بود و در نهایت این مهم موجب تغییر در سطح جامعه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ شهروندی برای بهبود بخشیدن به محیط زندگی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و روزبه‌روز باید تقویت شود، اظهار کرد: باید افکار را تغییر دهیم و به سمتی حرکت کنیم که هیچ‌گاه درصدد ایجاد مزاحمت و مشکل برای دیگران نباشیم، بلکه همه رفتار و نگاهمان به سمت هدایت و اصلاح دیگران در سطح جامعه باشد.