محیط‌زیست باید مردمی سازی شود/ پیوست محیط‌زیستی طرح‌های عمرانی در شوراهای شهر پیگیری شود
محیط‌زیست باید مردمی سازی شود/ پیوست محیط‌زیستی طرح‌های عمرانی در شوراهای شهر پیگیری شود
سامع نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: پیگیری پیوست‌های محیط‌زیستی برای طرح‌های عمرانی در کلان‌شهرها از موضوعاتی است که شوراهای اسلامی شهر باید به آن توجه کنند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، سید امیر سامع امروز در اختتامیه هفتادویکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی شهرهای مرکز استان به میزبانی شهر مقدس قم که در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، اظهار کرد: کمیسیون تخصصی سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مرکز استان کشور به نتایج متعددی در حوزه پیگیری امور محیط‌زیست و هوشمندسازی شهری در مجمع مشورتی شهر قم دست پیدا کرده است.
وی افزود: یکی از پیشنهاد کمیسیون محیط‌زیست مجمع مشورتی، تدوین تفاهم‌نامه شورای عالی استان‌ها با رئیس سازمان محیط‌زیست کشور است که در آن به مواردی مانند فرهنگ‌سازی و آموزش اشاره شده است.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه مردمی‌سازی محیط‌زیست از موضوعات مهمی است که در این تفاهم‌نامه به آن اشاره شده است، گفت: مسئله آلودگی هوا که امروز در برخی شهرها به حالت اضطرار رسیده، از دیگر موضوعاتی بود که مورد توجه قرار گرفت.
سامع خاطرنشان کرد: در کمیسیون تخصصی به این جمع‌بندی رسیدیم که موارد عملیاتی که در قانون هوای پاک به آن اشاره شده و از وظایف محیط‌زیست و مدیریت شهری است، باید هر چه زودتر به مرحله عمل برسد.
وی با اشاره به اینکه مردمی‌سازی محیط‌زیست نیاز به مدل و برنامه کاری دارد، گفت: قرار شد مدلی برای افزایش مشارکت مردم تدوین‌شده و ساختار اجرایی برای این کار تعریف کنیم.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تأکید کرد: در اصفهان، شورای هماهنگی محیط‌زیست با حضور رؤسای کمیسیون‌های شورای شهر، شهردار و مدیرکل محیط‌زیست تشکیل‌شده و در هر جلسه مدیر دستگاه مربوط دعوت می‌شود؛ پیشنهاد این است که یک ساختار اجرایی مشابه در شهرهای دیگر نیز ایجاد شود.
سامع ادامه داد: استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی شهرها برای حفاظت از محیط‌زیست از دیگر مسائلی بوده که مطرح شد، چراکه بر اساس ماده ۸۰ قانون وظایف و تشکیلات شوراها، این نهاد می‌تواند از دستگاه‌های اجرایی برنامه عملیاتی بگیرد.
وی افزود: باید دنبال این باشیم تا هر طرحی که می‌خواهد در مراکز استان و یا دیگر شهرها اجرا شود، پیوست محیط‌زیستی داشته باشد و این موضوع در شورای برنامه‌ریزی استان و کمیسیون ماده پنج قابلیت پیگیری دارد.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: برنامه‌هایی که دستگاه‌ها ارائه می‌کنند حتماً باید شاخص و اهداف کمی داشته باشند تا در زمان تصویب، تفریغ و یا اصلاح بودجه‌ها به دنبال تحقق اهداف کمی مندرج در برنامه‌ها باشیم.
سامع به مطرح‌شدن مسئله هوشمندسازی در خدمات شهری در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: هوشمندسازی در حوزه فرآیندها، فکر و اندیشه، استفاده از حکمت در مدیریت شهری و استفاده از افکار و ایده‌های نو است و اتوماتیک کردن فرآیندها لایه آخر هوشمندسازی است.
وی ادامه داد: تسریع در انجام کار، ایجاد شفافیت، کاهش هزینه، عدالت و همگونی در ارائه خدمات ازجمله اهداف مهم در هوشمندسازی خدمات شهرداری‌ها است.
انتهای پیام/