به کارگیری بانوان نخبه شهر قم درهیئت اندیشه ورز شورای اسلامی شهر قم
به کارگیری بانوان نخبه شهر قم درهیئت اندیشه ورز شورای اسلامی شهر قم
جلالی هدف از تشکیل هیئت اندیشه ورز را کاهش هزینه اداره شهر و حفظ منابع مردم برشمرد و اظهار داشت: ما در کشور ایده پردازان خوبی هستیم ولی در اجرا ضعف داریم و ما به دنبال بهره‌گیری از تخصص نخبگان و افراد صاحب‌نظر در اداره شهر هستیم.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرمقدس قم، عبدالله جلالی در نخستین جلسه هیئت اندیشه ورز شورای شهر قم که در سالن جلسات این شورا برگزار شد، با اشاره به انتظارات مردم از نحوه فعالیت‌های شورای شهر و مدیریت شهری قم اظهار داشت: مؤلفه‌های شهر به شکل‌های مختلف تعریف‌شده ولی آنچه اهمیت داشته سه مؤلفه کالبد شهری، مدیریت شهری و نقش مشارکت مردم است.

وی با بیان اینکه استفاده از ابعاد مختلف فکری جامعه نخبگان در دستور کار شورای شهر قم قرار دارد، افزود: شورا باید از مجموع افکار نخبگان شهر برای اداره و رفع مشکلات شهری استفاده کند و همفکری آنان با شش کمیسیون تخصصی شورا می‌تواند کمک‌کننده مدیریت شهری و رفع مشکلات شهر باشد.

رئیس شورای شهر قم با اشاره به وجود مشکلات، کمبودها و نیازها در شهر قم یادآور شد: در شورای اسلامی شهر قم شش کمیسیون تخصصی به همراه مشاورینی از استاتید دانشگاه و نخبگان وجود دارد، اما استفاده از اقشار مختلف در اتاق‌های فکر و نشست‌های هم‌اندیشی می‌توانند کمبودها و مشکلات را رفع کند.

وی ادامه داد: اتاق فکر بانوان نخبه شهر مقدس قم با ساختار و چارچوب نظام مند در قالب چهار گروه تخصصی شکل گرفته است، این چهار گروه شامل معماری و شهرسازی، فرهنگی و هنری ورزشی، محیط زیست و فضای سبز و آموزش و بهداشت خانواده است و به زودی تحت مدیریت روسای کمیسیون های شورای اسلامی شهرقم شروع به کار خواهند کرد.

وی تفاوت اتاق فکر شورای شهر و دیگر نهادهای تصمیم‌ساز را مورد توجه قرار داد و گفت: خیلی از مشکلات احصا می‌شود ولی ضمانت اجرایی ندارد ولی ما در شورا به علت اینکه طرح و لایحه داریم می‌توانیم ضمانت اجرایی برنامه‌های کارشناسی را بدهیم تنها باید متناسب با حوزه مدیریت شهری باشد.

جلالی با بیان اینکه شورا به دنبال توسعه شهر قم است، خاطرنشان کرد: نشاط اجتماعی، نقش فضای سبز، اهمیت محیط‌زیست، شهرسازی، مبلمان شهری، نماهای رومی، احداث خیابان‌ها و بلوارها و غیره حجمی از فعالیت‌های مدیریت شهری است که باید مورد توجه باشد.

وی با تأکید بر لزوم احصای مشکلات شهری یادآور شد: امروز مسائل مختلفی در نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید ها در سطح شهر مقدس قم وجود دارد، شورای اسلامی شهر مقدس قم برای پیشبرد اهداف عالیه مدیریت شهری نیازمند ایده‌ها، افکار و مشارکت نخبگان مردمی است که بعضی از این پژوهش‌ها احصا شد و به دانشگاه‌ها ارائه گردید ولی متأسفانه همکاری مناسبی در این زمینه انجام نشد.

رئیس شورای شهر قم هدف از تشکیل اتاق فکر را کاهش هزینه اداره شهر و حفظ منابع مردم برشمرد و اضافه کرد: ما در کشور ایده پردازان خوبی هستیم ولی در اجرا ضعف داریم و ما به دنبال بهره‌گیری از تخصص نخبگان و افراد صاحب‌نظر در اداره شهر هستیم.

وی با گلایه‌مندی از توزیع نامناسب خدمات در مناطق شهر قم اظهار داشت: مناطق شهری به لحاظ امکانات از خدمات یکسانی برخوردار نبوده و برخی مناطق کم برخوردار هستند ولی حل این مشکل تنها بر عهده شهرداری نیست.

جلالی نقش پروژه‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی را مدنظر قرار داد و ابراز کرد: بسیاری از دستگاه‌ها باید در توزیع عادلانه خدمات در مناطق مختلف شهری شهرداری را یاری کنند.