پیش‌بینی اعتبار برای مناطق بحرانی آب‌گرفتگی در بودجه ۱۳۹۹
پیش‌بینی اعتبار برای مناطق بحرانی آب‌گرفتگی در بودجه ۱۳۹۹
عبدالله جلالی رئیس شورای شهر قم گفت: با تلاش 260 تیم فنی از شهرداری و حضور سازمان آتش‌نشانی و با نظارت کامل شهردار قم از دیشب تمام آب‌گرفتگی‌ها رفع شده و در حال حاضر مشکلی در سطح شهر گزارش نشده است.

به گزارش روابط عمومی شورای شهر مقدس قم، عبدالله جلالی با اشاره به بارش شدید باران در ۲۴ ساعت گذشته اظهار داشت: شهرداری با توجه به ‌پیش‌بینی‌های انجام‌شده و تغییرات اقلیمی در کشور و شهر قم اقداماتی را در جهت رفع نقاط حادثه‌خیز آغاز کرده است.

وی شناسایی معابری که امکان آب‌گرفتگی دارند را نخستین اقدام در رفع موانع دانست و افزود: شهرداری از سال گذشته برنامه‌های خود را آغاز کرده و ردیف بودجه ویژه‌ای نیز در بودجه ۹۹ برای آن پیش‌بینی‌شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم به تشریح علل مختلف آب‌گرفتگی در سطح شهر قم پرداخت و تصریح کرد: یکی از علل آب‌گرفتگی معابر سطح شهر می‌تواند مسائل فنی بوده و بخشی نیز به علت مسائل اجرایی به وجود آماده باشد.

وی ادامه داد: البته بعضی از آب‌گرفتگی‌ها نیز ممکن است به علت قصورهایی حتی از طرف ما نیز باشد اما مردم قم می‌دانند وقتی میزان و شدت بارندگی از حد نرمال بالاتر باشد احتمال وقوع سیل وجود دارد.

جلالی یکی از عوامل ایجاد سیل را بارندگی‌های فصلی و عدم جذب آب در بیابان‌ها دانست و بیان کرد: شهر قم یک شهر مسطح بوده درحالی‌که شیب شهر می‌توانست بسیاری از آب‌های روان را به سمت خارج از شهر هدایت کند که در قم چنین اتفاقی نمی‌افتد.

وی یکی از اقدامت شهرداری برای هدایت آب‌های سطحی را احداث چاه‌های جذبی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در شهر قم ۶ هزار حلقه چاه جذبی برای هدایت آب‌های سطحی وجود دارد که شهرداری در حال حفر چاه‌های بیشتری در سطح شهر است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم حفر چاه‌های جذبی در مناطقی با شیب کمتر و یا کوچه‌های بن‌بست را در اولویت خواند و تأکید کرد: بسیاری از اقدامات لازم برای مدیریت آب‌گرفتگی سطح شهر در سال ۹۸ انجام‌شده و در بودجه سال ۹۹ نیز برای مناطق هشتگانه شهرداری پروژه‌هایی تعریف‌شده است.

وی ادامه داد: لایروبی کانال‌ها همه قبل از آغاز فصل بارش انجام‌شده و در بودجه ۹۹ نیز برای مناطق بحرانی بودجه ویژه‌ای دیده‌شده که البته بسیاری از مشکلات در سال‌های گذشته حل‌شده اما باید تمام مشکلات در اسرع وقت حل شود.

جلالی بارش باران ۲۴ ساعت گذشته را حدود ۵۰ میلی‌لیتر اعلام کرد و گفت: این میزان بارش به‌اندازه یک‌سوم بارش سالانه شهر قم بوده و در این شرایط احتمال وقوع سیل قابل پیش‌بینی است.

وی از رفع آب‌گرفتگی‌های شب گذشته در سطح شهر خبر داد و ابراز کرد: خوشبختانه با تلاش ۲۶۰ تیم فنی از شهرداری و حضور سازمان آتش‌نشانی شهرداری با نظارت کامل شهردار قم از دیشب تمام آب‌گرفتگی‌ها رفع شده و در حال حاضر مشکلی در سطح شهر گزارش نشده است.