لزوم استفاده از راهکارهای فرهنگی و هنری جهت رعایت قوانین ترافیکی
لزوم استفاده از راهکارهای فرهنگی و هنری جهت رعایت قوانین ترافیکی
مالکی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم گفت: بیشترین سوانح و تصادفات درون‌شهری در ارتباط با موتورسواران است و فقدان کلاه ایمنی در جوانان در هنگام ترددهای شهری سبب بروز حوادث جبران‌ناپذیری می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرمقدس قم، حسن مالکی نژاد با اشاره به‌ ضرورت کاهش آمار تصادفات درون‌شهری، اظهار داشت: راهکارهای فرهنگی و هنری در جهت رعایت قوانین ترافیکی و ارتقای سطح آگاهی شهروندان دارای اهمیت زیادی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم ابراز کرد: آموزش‌های ترافیکی و رعایت حقوق شهروندی باید از سنین کودکی و در سطح مدارس آغاز شود و آموزش و پرورش نیز همراهی لازم را برای آموزش‌های مؤثر داشته باشد.

مالکی نژاد با بیان اینکه در حوزه فرهنگ‌سازی در جهت رعایت مقررات ترافیکی و تردد با وسایل نقلیه در خیابان‌ها باید کاری زیربنایی و اساسی شکل بگیرد تا فرهنگ شهروندی متناسب با رعایت قوانین به‌خوبی نهادینه شود، افزود: تغییرپذیری برای موتورسواران جهت رعایت قوانین، کاری سخت و دشوار است و نیاز به برنامه‌ریزی دقیق فرهنگی دارد تا بتوانیم فرهنگ ترافیکی را تبیین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هر چه فرهنگ ترافیکی بیشتر رشد و توسعه داشته باشد و شهروندان به قوانین و مقررات اهمیت بیشتری بدهند، آمار تصادفات و تلفات نیز کاهش پیدا می‌کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم یادآور شد: در شورای فرهنگ عمومی، یکی از مصوبات مهم وضعیت ترافیک و تصادفات شهر قم و رعایت حقوق شهروندی و اعلام راهکارهای فرهنگی است که امیدواریم متولیان امر به این مصوبات توجه داشته باشند تا آمار تلفات ناشی از تصادفات کاهش یابد.

مالکی نژاد عنوان کرد: برنامه خط سفید در قم، یکی از برنامه‌های فرهنگی ویژه خط زندگی پیرامون عبور ایمن عابران پیاده بود که با همت سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم و پلیس راهنمایی و رانندگی قم برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه یکی دیگر از اقدامات شایسته و جالب فرهنگی، اهدای کلاه‌ ایمنی به همراه یک شاخه گل به موتورسواران شرکت‌کننده در نماز جمعه بود که بسیار ارزشمند و اثرگذار است، اضافه کرد: بیشترین سوانح و تصادفات درون‌شهری در ارتباط با موتورسواران است و فقدان کلاه ایمنی در جوانان در هنگام ترددهای شهری سبب بروز حوادث جبران‌ناپذیری می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: اهدای کلاه‌ ایمنی در کنار راهکارهای فرهنگی، در کاهش تصادفات اثربخش است، چراکه اگر روی مقوله آموزش و فرهنگ به‌خوبی تلاش نشود، موتورسواران از همان کلاه ایمنی نیز استفاده نمی‌کنند.

مالکی نژاد اظهار داشت: مدیریت شهری با توجه به کمبود اعتبارات و بودجه به‌تنهایی نمی‌تواند در تأمین هزینه‌های کلاه ایمنی و یا تولید محتوا در مدیریت ترافیک انجام‌وظیفه کند و بهتر است بخشی از بودجه‌های فرهنگی دستگاه‌های اجرایی در این مسیر هزینه شود تا شاهد کاهش تصادفات و سوانح باشیم.

وی گفت: آموزش‌های ترافیکی یکی از رویکردهای مهم مدیریت شهری است که دراین‌باره برنامه‌های خوبی در سطح شهر عملیاتی شده است اما در جهت توسعه آموزش‌ها نیاز به همراهی همه دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی در کنار مدیریت شهری داریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم نیز اقدامات فرهنگی زیادی را در عرصه آموزش و ترویج فرهنگ شهروندی در رعایت قوانین و انجام داده است، افزود: در حوزه فرهنگ ترافیکی و کاهش حوادث، نیاز به سرمایه‌گذاری داریم و همه نهادها و سازمان‌ها باید پای ‌کار بیایند تا به معنای واقعی بتوانیم آمار تلفات را کاهش دهیم.