بخش زیادی از ظرفیت های قم مغفول مانده است
بخش زیادی از ظرفیت های قم مغفول مانده است
جلالی اظهار داشت: هنوز بخش زیادی از ظرفیت های قم مغفول مانده است و روز قم می‌تواند این خلاء‌ها را پر کند؛ براین اساس شورای شهر و کمیسیون فرهنگ موضوع نام‌گذاری شهر قم را طرح کرد و به تصویب شورا انجامید و بعد به شورای فرهنگ عمومی استان رفت.

به گزارش روابط عمومی شورای شهرقم، عبدالله جلالی رئیس شورای اسلامی شهر قم امروز در یک صد و شصت و پنجمین جلسه علنی و رسمی شورای اسلامی شهر قم با گرامیداشت سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم و روز قم اظهار داشت: یکی از افتخارات مهم شورای اسلامی شهر نام گذاری این روز بوده است که در آن اهداف مختلف و متعددی مد نظر قرار گرفته است.

رئیس شورای شهر اسلامی قم افزود: به لحاظ موقعیت خاص قم این روز می تواند شناخت بیشتری در جهت همه ظرفیت‌های این شهر مقدس باشد و قم را در حوزه دینی و مذهبی و اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و گردشگری به خوبی معرفی کند.

وی تصریح کرد: هنوز بخش زیادی از ظرفیت های قم مغفول مانده است و روز قم می‌تواند این خلاء‌ها را پر کند؛ براین اساس شورای شهر و کمیسیون فرهنگ موضوع نام‌گذاری شهر قم را طرح کرد و به تصویب شورا انجامید و بعد به شورای فرهنگ عمومی استان رفت.

جلالی عنوان کرد:این پیشنهاد در جلسه شوراهای مراکز استان‌ها مطرح شد، تا آن زمان تعداد معدودی نام‌گذاری در سطح کشور داشتیم اما اکثر استان‌ها روز آن شهر را تصویب کردند و شورای مشورتی کشور این موضوع را در تقویم نیز دنبال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا، محدودیتهایی در برگزاری روز قم و سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم وجود دارد اما از طرف سازمان فرهنگی هنری شهرداری، برنامه‌های متنوعی به ویژه در فضای مجازی طراحی شده است.

رئیس شورای شهر اسلامی قم در ادامه در خصوص طرح آموزش تاکسیداران بیان کرد: رانندگان تاکسی در سطح شهر باید دارای ویژگی‌های مهمی در پذیرش مسافر و زائر باشند به ویژه در شهر قم، اهمیت این مساله بسیار زیاد است.

وی گفت: امروز گواهی نامه آموزش حقوق شهروندی و زبان عربی به ۷۰ راننده تاکسی در جهت ارائه خدمات بهتر به گردشگران و زائران در قم اعطاء شد،شاهد تحولات خوبی باشیم و مسافران و زائران خاطرات خوب و خوشی از نحوه تعامل راننده تاکسی در ذهن‌شان باقی بماند.

جلالی ادامه داد: شهرداری قرار است کلاس‌های آموزشی دیگری از جمله آموزش زبان انگلیسی را برگزار کند که در درآمدزایی رانندگان و همچنین رونق کار آنها در ارتباط با زائران و مسافران گرفته می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد: یکی از تکالیف شورا نظارت بر بودجه و هزینه ۶ ماهه شهرداری است که هر ۶ ماه باید توسط شهرداری تهیه و به شورا واصل و سپس تصوب و به وزارت کشور ارائه ومنتشر شود.

رئیس شورای شهر اسلامی قم اظهار داشت: گزارش‌های بودجه‌ای شهرداری نیاز به تحلیل مدیریتی دارد، در شورای شهر به دلیل مسئولیت نظارتی در بحث فرآیند فعالیت‌ها و درصد پیشرفت پروژه‌های جاری و عمرانی و سرفصل درآمدی می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

وی بیان کرد: در گزارش شهرداری ارقام کلی وجود دارد که نیاز به تحلیل جزئی در حوزه شهرداری و شورای شهر دارد، با توجه به اینکه شورا و شهرداری دارای سایتی است و می‌تواند این پیشنهاد تحلیل شود در کمیسیون بودجه و در سایت شورا بارگذاری گردد باید این آمار و ارقام به صورت شفاف ارائه شود.