راه اندازی قریب الوقوع بیمارستان تنفسی در قم توسط ارتش
راه اندازی قریب الوقوع بیمارستان تنفسی در قم توسط ارتش
دکتر محمد رضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم در جلسه رسمی و علنی شورای شهر مقدس قم از راه اندازی قریب الوقوع بیمارستان تنفسی در قم توسط ارتش جمهوری اسلامی و در بخشی از بیمارستان شهید بهشتی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، محمدرضا قدیر که امروز در نشست رسمی و علنی شورای اسلامی شهر سخن می گفت با تبریک زادروز حکیم بوعلی سینا و روز پزشک اظهار کرد: باید گفت موج فعلی بیماری کرونا بسیار شدید و غیرقابل پیش بینی بوده است.

وی با اشاره به برخی ویژگی های موج پنجم کووید۱۹ خاطر نشان کرد: افزایش ۳۰۰ درصدی قدرت سرایت این ویروس در کنار برخی عادی انگاری ها از سوی مردم به دلیل طولانی شدن این بحران و همچنین فرسودگی کادر بهداشت و درمان سبب ایجاد نگرانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین به تلاش زائدالوصف پرستاران در مراکز بهداشتی و درمانی توجه داد و گفت: برخی از این عزیزان تا ۳۰ شیفت و بیشتر هم در هر ماه کار می کنند که واقعا خسته کننده است، در حالی که برخی دانشجویان ترم آخر رشته پرستاری فعلا حاضر نیستند که به کارگیری شوند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش تصادفات در سال جاری نسبت به سال قبل اذعان کرد: کمتر شدن مراجعان به مراکز درمانی می توانست شرایط بهتری برای مدیریت کرونا ایجاد کند، در حالی که عادی انگاری برخی از مردم سبب افزایش ترددها، تصادف ها و مراجعه ها به مراکز درمانی شده است.

قدیر با هُشدار نسبت به تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی در قم تصریح کرد: یکی دیگر از چالش های امروز مدیریت کرونا، مشکل تأمین اکسیژن است، به این صورت که برخی بیماران کرونایی ترخیص شده به دلیل عدم دسترسی به کپسول اکسیژن مجبور به بازگشت به بیمارستان می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: البته مقرر شده است تا راه اندازی مرکز بانک اکسیژن در استان و تقویت آن، بیماران بتوانند اکسیژن مورد نیاز خود را برای استفاده در منزل تأمین کنند، ضمن آن که ارتش جمهوری اسلامی ایران هم موفق به تشکیل چند بیمارستان تنفسی در برخی استان های کشور شده است و استان قم نیز در چند روز آینده شاهد راه اندازی این مرکز در بخشی از بیمارستان شهید بهشتی خواهد بود.

وی در عین حال خواستار راه اندازی کارخانه های تولید اکسیژن در استان شد.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت بازگشت اعتماد به مردم در موضوع کرونا، از همه مسؤولان استان و مدیریت شهری خواست به یاری دانشگاه علوم پزشکی قم بشتابند.

قدیر با ابراز نگرانی از تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی بیان کرد: رصد مرتب در این زمینه ادامه دارد و امیدواریم مردم پشت درب بیمارستان ها نمانند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین سیاست اصلی فعلی را انجام واکسیناسیون در سطح وسیع دانست و گفت: در حال حاضر حداکثر ۶۵ درصد افراد ۶۰ تا ۸۰ ساله در قم واکسینه شده اند، در حالی که این رقم در برخی استان ها به ۸۵ درصد هم رسیده است و از این رو لازم است تا مردم استان نسبت به واکسینه کردن خود تشویق شوند.

وی افزود: آمار بیانگر آن است که تا امروز حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد از کل مردم کشور واکسینه شده اند، در حالی که این عدد باید برای ایجاد ایمنی نسبی به حداقل ۶۰ درصد برسد.

قدیر با ابراز خرسندی از اینکه کنترل کرونا و گسترش واکسیناسیون در صدر برنامه های دولت جدید قرار دارد یادآور شد: مردم باید بدون توجه به تبلیغات منفی در فضای مجازی نسبت به واکسینه کردن خود اقدام کنند و بدانند که حدود ۹۰ درصد بستری ها و مرگ و میرهای فعلی کرونایی در استان به کسانی تعلق دارد که واکسن نزده اند.