از توجه به بازآفرینی شهری تا ارائه الگوهای معماری ایرانی-اسلامی در جهت رفع چالش‌های شهرنشینی
از توجه به بازآفرینی شهری تا ارائه الگوهای معماری ایرانی-اسلامی در جهت رفع چالش‌های شهرنشینی
مهندس امرالهی سخنگوی مجمع روسای کمیسیون‌های شهرسازی مراکز استان‌های کشور با اشاره به تشکیل نخستین جلسه این مجمع گفت: در بیانیه پایانی این مجمع بر ساماندهی بافت‌های حاشیه‌نشینی نسبت به تأمین زمین، اعتبارات مالی و ارائه تسهیلات تشویقی جهت بهسازی و بازآفرینی شهری تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، مهندس روح الله امراللهی با اشاره به برگزاری نخستین جلسه این مجمع در شهر تبریز، اظهار داشت: نخستین جلسه مجمع روسای کمیسیون‌های شهرسازی مراکز استان‌های کشور در بهمن‌ماه در شهر تبریز با محوریت بازآفرینی شهری و در قالب سه کمیته طراحی شهری، شهرسازی و بازآفرینی شهری برگزار شد.

وی بیانیه پایانی این مجمع را موردتوجه قرار داد و گفت: نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهر، از وزارت راه و شهرسازی انتظار دارند تا در خصوص ساماندهی بافت‌های حاشیه‌نشینی نسبت به تأمین زمین، اعتبارات مالی و ارائه تسهیلات تشویقی جهت بهسازی و بازآفرینی شهری حمایت کنند.

سخنگوی مجمع روسای کمیسیون‌های شهرسازی مراکز استان‌های کشور افزود: یکی از موارد دیگر درخواستی از وزارت راه و شهرسازی، بازگرداندن حق رأی روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری در کمیسیون ماده پنج استان‌هاست؛ همچنین از دیگر موارد مدنظر در اجرای طرح اقدام مسکن ملی بوده، که انتظار می‌رود ساخت مسکن در این طرح متناسب با فرهنگ ایرانی-اسلامی موردتوجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: روسای کمیسیون‌های شهرسازی شهرهای مراکز استان از شهرداری‌ها انتظار دارند ناظر به بندهای ۱۴ و ۲۱ ماده قانون شهرداری‌ها با ایجاد دفاتر تسهیل‌گری در بافت‌های فرسوده در جهت بازآفرینی محلات هدف، برنامه‌های لازم را جهت حصول این مهم پیگیری نمایند.

به گفته امراللهی، در بیانیه پایانی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتظار می‌رود که مراکز دانشگاهی را موظف نماید تا طراح‌ها و الگوهای معماری متناسب با فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی برای ساختمان‌ها و نماهای ساختمان به جامعه و شهروندان ارائه نمایند.

همچنین در بیانیه پایانی تأمین اعتبارات ملی در جهت حفاظت و مرمت آثار و ابنیه تاریخی، فرهنگی شهرها از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطالبه گردید.