نبود مدیریت یکپارچه شهری سبب نارضایتی شهروندان و ایجاد مشکلات در شهرها شده است
نبود مدیریت یکپارچه شهری سبب نارضایتی شهروندان و ایجاد مشکلات در شهرها شده است
نیازمند عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر قم گفت: افزون بر 20 ارگان و دستگاه در محدوده شهر اعمال‌نظر و حکمرانی دارند که این مساله سبب ناهماهنگی در ارائه خدمات و در نتیجه هدر رفت بودجه‌های عمومی و نارضایتی شهروندان از نحوه عملکرد دستگاه‌های مختلف شده است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، نرجس نیازمند ظرفیت‌های خاص قم در خصوص اجرای مدیریت یکپارچه شهری را موردتوجه قرار داد و افزود: افزون بر ۹۰ درصد جمعیت استان در شهر قم سکونت دارند و از این نظر قم وضعیتی شبیه به یک استان شهر را دارد که بستر مناسبی برای پایه‌ریزی مدیریت یکپارچه به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه دولت در حوزه مدیریت شهری باید نقش نظارتی داشته باشد، ابراز داشت: یکی از ارکان مهم در چابک سازی دولت و بهبود ارائه خدمات با کیفیت بالاتر و حل مشکلات با جزییات بیشتر و دقیق‌تر، واگذاری اختیارات به مدیران محلی بوده که نسبت به مسئولان مرکزی اطلاعات و ارتباطات بهتری از مشکلات و مطالبات شهروندان دارند.

رئیس کمیته بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر قم با اشاره به برخی از جنبه‌های آسیب‌زا در فقدان مدیریت یکپارچه شهری، اضافه کرد: وضعیت بغرنج بافت‌های فرسوده به خاطر عدم وجود هماهنگی و نقطه اشتراک در تصمیم‌گیری‌ها، حفاری‌های مکرر بر سطح خیابان و معابر عمومی و ده‌ها مساله دیگر ناشی از عدم مدیریت یکپارچه و در نتیجه نارضایتی شهروندان به همراه عدم استفاده بهینه از بودجه‌های عمومی است.

وی با تأکید بر اهمیت و ضرورت مدیریت یکپارچه شهری گفت: شورای اسلامی شهر و مدیران شهری قم از تجربه، توانایی و قابلیت لازم جهت واگذاری بسیاری از امور برای نهادینه کردن مدیریت یکپارچه شهری برخوردار بوده و شایسته است در سطح کلان  و ملی نسبت به اجرای طرح مدیریت یکپارچه شهری در شهرهای توانمند نگاه مثبت‌تری شکل بگیرد.

نیازمند با بیان اینکه برای مجموعه مدیریت شهری قم بیش از ۳۷۰ مسئولیت و حوزه کاری تعریف‌شده است، ابراز کرد: تجربه مدیریت یکپارچه شهری در شهرهای پیشرفته در سطح دنیا حاکی از افزایش سطح رضایتمندی بیشتر مردم از نحوه و شکل خدمات‌رسانی‌ها شده است.