منطقه پردیسان با توجه به وجود مراکز علمی متعدد نیازمند کتابخانه عمومی است
منطقه پردیسان با توجه به وجود مراکز علمی متعدد نیازمند کتابخانه عمومی است
توکلیان با اشاره به تعداد بالای دانشگاه و مراکز علمی در شهرک پردیسان، اظهار داشت: کتابخانه عمومی این شهرک باید با توجه به تقاضای بالا، هر چه سریع‌تر جانمایی و عملیات عمرانی آن آغاز شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، مهدی توکلیان در دیدار با اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به فعالیت ۳ هزار و ۷۲۰ کتابخانه در سطح کشور، بیان داشت: توسعه کتابخانه‌های مرکزی اولویت چند سال اخیر کشور بوده و هم‌اکنون افزون بر ۴۰ خدمت در کتابخانه‌های مرکزی در حال انجام است.

توکلیان بابیان اینکه کتابخانه‌های مرکزی مانند باشگاه فرهنگی، اجتماعی، ورزشی تبدیل‌شده است،ادامه داد: کتابخانه‌ها هم‌اکنون در حوزه آموزش عمومی، فرهنگ‌سازی و خدمات اجتماعی در حال خدمت‌رسانی است و به تمام توده‌های مردم مشمول خدمات این نهاد می‌شود.
مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی قم با اشاره به فعالیت ۲۴ کتابخانه در سطح استان، تصریح کرد: طی هفت سال گذشته هیچ کمکی از محل تفریغ بودجه شهرداری و سایر درآمدهای پیش‌بینی‌شده مجموعه مدیریت شهری به نهاد کتابخانه‌های عمومی قم اختصاص نیافته است.
توکلیان با انتقاد از عدم همراهی دستگاه‌های دولتی در بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی قم در محدوده خیابان امام خمینی(ره)، تصریح کرد: این کتابخانه از چند سال گذشته به خاطر عدم تامین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و آسانسور، خاک می‌خورد.
وی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص توجه به زندگی مادران شهدا در قالب‌های هنری، اظهار داشت: محفل ادبی«زلال قریحه» به همین منظور با همکاری محافل ادبی کتابخانه‌های عمومی کشور راه‌اندازی شده است.
مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی قم گفت: کتابخانه امام خامنه‌ای قم، تنها کتابخانه کشور است که کتاب‌های بریل ویژه نابینایان را به‌صورت استاندارد تامین و در اختیار جامعه هدف قرار می‌دهد.
وی با تاکید بر آمادگی نهاد کتابخانه‌های عمومی قم در فرهنگ‌سازی و آموزش مباحث فرهنگ شهروندی، یادآور شد: بی‌بهره ماندن این نهاد از بودجه‌های پیش‌بینی‌شده ماده ۶ شهرداری از دغدغه‌های مهم این نهاد فرهنگی می‌باشد.
توکلیان همچنین با اشاره به تعداد بالای دانشگاه و مراکز علمی در شهرک پردیسان، یادآور شد: کتابخانه عمومی این شهرک نیز باید با توجه به تقاضای بالا، هر چه سریع‌تر محلی برای احداث کتابخانه تعیین و عملیات عمرانی آن آغاز شود.