قم به کارگاه بزرگ توسعه تبدیل‌شده است/ضرورت همکاری مدیریت شهری به مسئله پیری جامعه
قم به کارگاه بزرگ توسعه تبدیل‌شده است/ضرورت همکاری مدیریت شهری به مسئله پیری جامعه
قربانی رئیس سازمان نظام پرستاری قم با تقدیر از توسعه فضای سبز و نظافت شهر و تأثیر آن در سلامت شهروندان گفت: باوجود همه مشکلات اقتصادی کشور، شهر قم با سرعت خوبی به سمت توسعه حرکت می‌کند و امروز شهر به یک کارگاه بزرگ توسعه تبدیل‌شده است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، علی‌اکبر قربانی در شصت و چهارمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به جایگاه سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: سازمان‌های انتخابی، حدفاصل مردم و مدیران هستند و سازمان پرستاری باهدف بهبود خدمت به مردم در حال تلاش است.

وی با ابراز تقدیر از خدمات شهرداری و شورای شهر قم در شهر افزود: باوجود همه مشکلات اقتصادی کشور، شهر قم با سرعت خوبی به سمت توسعه حرکت می‌کند و امروز شهر به یک کارگاه بزرگ توسعه تبدیل‌شده و این حرکت سریع نتیجه تصمیمات خوب شورای اسلامی شهر است.

رئیس سازمان نظام پرستاری قم به توسعه فضای سبز و نظافت شهر اشاره کرد و گفت: هرچقدر فضای سبز در شهر توسعه پیدا کند و نظافت انجام شود، شاهد سلامت و بهداشت جسمی و روحی بیشتر شهروندان خواهیم بود و در کاهش بار بیماری و فشار بر روی همکاران ما تأثیر خواهد داشت.

وی ادامه داد: توسعه معابر و جریان ترافیک روان در شهر دررسیدن همکاران ما به محل حادثه و انتقال بیمار به بیمارستان در کمترین زمان بسیار مؤثر است و امروز شاهد تحولی در این حوزه در شهر قم هستیم که بسیار قابل‌توجه و تقدیر است.

قربانی، سپس یکی از تهدیدهای جامعه امروز را سالمندی و پیری جمعیت دانست و بیان کرد: نیاز جامعه ما در آینده‌ای نزدیک موضوع و مسئله مراقبت است، مراقبتی که بسیار فنی و تخصصی بوده و سال‌های آینده ما با جمعیتی زیادی روبه‌رو هستیم که نیاز به مراقبت دارد، درحالی‌که خانواده‌های کم‌جمعیت امکان مراقبت از سالمند در آپارتمان‌های کوچک را ندارند.

وی به لزوم مدیریت جمعیت سالمند در ۳۰ سال آینده اشاره کرد و گفت: زمانی که نسل دهه ۵۰ و ۶۰ به سالمندی برسند، جامعه با مشکلات اجتماعی زیادی روبه‌رو خواهد شد که متأسفانه این مسئله متولی خاصی در دولت و جامعه مدیریتی کشور ندارد و امیدواریم پارلمان شهری به این ماجرا ورود کند.

رئیس سازمان نظام پرستاری قم تأکید کرد: سازمان نظام پرستاری آمادگی همکاری با کارگروه‌هایی که با این موضوع تشکیل می‌شود، دارد و امیدواریم جمعیت کشور سالم پیر شود و بتوانیم از توانمندی‌های جمعیت سالمندمان به‌خوبی استفاده کرده و مشکلات این حوزه کاهش پیدا کند.

وی موضوع جنگ‌های ترکیبی در جامعه امروز را موردتوجه قرارداد و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری نسبت به جنگ‌های ترکیبی و پیچیده هشدارهایی را داده‌اند و یکی از موضوعاتی که بسیار حساس و آسیب‌پذیر بوده، مسئله سلامت است و در مورد بیماری کرونا هنوز پیچیدگی‌های آن گشوده نشده است.

قربانی ادامه داد: کرونا نشان داد چنانچه دشمنان بخواهند به امنیت یک کشور آسیب بزنند حساس‌ترین بخش سلامت کشور است و باید به این نکته توجه کنیم که پرستاران به‌عنوان سربازان خط مقدم در حوزه سلامت بوده و حرفه ما طوری بوده که جدا از همه شهر در تمام شرایط باید در میدان باشیم.

وی کشور را ازنظر نظامی قوی دانست و یادآور شد: ازنظر نظامی با رهنمودهای مقام معظم رهبری، امروز در شرایطی هستیم که تهدیدی برای کشور متصور نیستیم، اما ازنظر تهدیدهای نرم به‌خصوص در عرصه سلامت بسیار نگران هستیم و مرزبانی بیولوژیکی در تمام شهرها لازم است و خط مقدم آن نیز پرستاران هستند.

رئیس سازمان نظام پرستاری قم ارائه ۷۰ درصد خدمات سلامت را از طریق پرستاران دانست و بیان کرد: بیش از ۷۰ درصد خدمات سلامت را پرستاری ارائه می‌دهند و از این قشر ۷۰ درصد آن را پرستاران خانم تشکیل می‌دهند که عدد قابل‌توجه ای است و با این شرایط سخت کار می‌کنند.

وی یادآور شد: پرستاران از زمان تولد تا زمان مرگ به شهروندان خدمات ارائه می‌دهند و این مسئله مختص ایران نبوده و در همه جهان همین‌طور است؛ با توجه به این شرایط ، ما از حاکمیت انتظار تقدیر و حمایت داریم و باید ارتباط دولت و مدیریت با بدنه مردم بیشتر شود و یکی از این اقشار نیاز به توجه جامعه پرستاری است.

قربانی خدمات پرستاری را توقف‌ناپذیر خواند و ابراز کرد: خدمات پرستاری حتی برای یک ساعت نیز قابل‌توقف نیست و متأسفانه بسیاری از سیستم‌هایی که از پرستاران باید حمایت کنند هنوز به بلوغ نرسیده‌اند، سیستم‌های مانند حمل‌ونقل اختصاصی و مهدکودک‌ها و قوانین دست و پاگیری که گاهی در دولت مصوب می‌شود و جامعه پرستاری را در نظر نمی‌گیرند.

وی به قانون کاهش هزینه ایاب و ذهاب اشاره کرد و گفت: تصویب این قانون، سیستم بیمارستان‌ها را دچار مشکلات زیادی کرد و ما نیاز داریم حمایت از خانم‌ها به معنای واقعی در جامعه اتفاق بیفتد و همکاران ما حمایت شوند، زیرا هر چه دغدغه‌های همکاران ما کمتر شود خدمات بهتری ارائه خواهند داد.

رئیس سازمان نظام پرستاری قم تأکید کرد: خیلی از نقش‌های پرستاران در جامعه هنوز شناخته‌شده نیست و مردم به‌جز رهبر انقلاب به این امر واقف نیستند، اگر سخنان مقام معظم رهبری را مرور کنیم درباره هیچ صنفی آن‌قدر صحبت نکرده است و به این امر کاملاً واقف هستند و اعتقاددارند که اگر امروز به پرستاران توجه نکنیم در بزنگاه‌ها آینده دچار مشکل خواهیم شد.

وی با تأکید دوباره بر آمادگی سازمان نظام پرستاری برای همکاری با شورای اسلامی شهر گفت: ما آماده همکاری در کمیسیون‌های اجتماعی شورای اسلامی هستیم و اعتقادداریم موضوع تهدیدهای نوین در جامعه را باید جدی بگیریم و توجه به تهدیدهای بیولوژی داشته باشیم.

قربانی در پایان یادآور شد: هر چه به عرصه پرستاری خدمت کنیم بازگشت آن به جامعه خواهد بود و پرستاران به‌عنوان بی حاشیه‌ترین صنف در کشور تمام‌قد در خدمت مردم هستند و در تمام شرایط مشغول کار خود هستند و امیدواریم به این سربازان خاموش توجه لازم شود.