تصویب مجوز ساخت ۳ طبقه در بافت فرسوده در شورای شهر قم/مراحل اجرایی ۴ پروژه بازآفرینی شهری به‌زودی آغاز می‌شود
تصویب مجوز ساخت ۳ طبقه در بافت فرسوده در شورای شهر قم/مراحل اجرایی ۴ پروژه بازآفرینی شهری به‌زودی آغاز می‌شود
سعادتمند از صدور مجوز ساخت سه‌طبقه در بافت فرسوده از طرف شورای شهر قم خبر داد و گفت: در کمیته انطباق نیز این مصوبه تصویب‌شده و منتظر تأیید کمیسیون ماده پنج و مصوبه شورای عالی معماری شهرسازی هستیم تا به‌صورت قانون اجرایی شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر مقدس قم، ماشاالله سعادتمند با اشاره به برگزاری جلسات ستاد بازآفرینی شهری اظهار داشت: در این جلسات تصمیمات کلان استان در بخش عمرانی گرفته شد که اهمیت زیادی برای ساماندهی بافت فرسوده شهر دارد.

وی تعداد محلات مشخص‌شده برای بازآفرینی شهری را مورد اشاره قرار داد و افزود: تعداد ۱۲ محله در طرح بازآفرینی شهری مشخص‌شده که تفاهم‌نامه چهار محله با شهرداری منعقدشده است و بازگشایی فاز پنج بلوار عماریاسر، محله چهل اختران، دروازه ری و محله قم نو به‌صورت جدی دنبال می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد: فاز پنج عماریاسر به‌عنوان یکی از اولویت‌های مدیریت شهری در حال پیگیری است و امیدواریم به‌زودی به پایان برسد، همچنین ساماندهی محله چهل اختران نیز در دستور کار قرار دارد و تفکیکی بین وظایف شهرداری و راه و شهرسازی انجام‌شده و مورد تأکید قرار گرفته و با توجه به پشتیبانی دولت در اولویت است.

وی گفت: محله دروازه ری نیز به‌عنوان یکی از محلات بافت فرسوده در اولویت تملک و آزادسازی قرار گرفته و شهرداری اقداماتی را انجام داده و به دنبال کارگزار هستیم تا زمین‌های معوض را جایگزین کنیم، زیرا بیشتر کسانی که در این محله‌ها ساکن هستند تمایل دارند معاملاتشان نقدی انجام شود.

سعادتمند ادامه داد: محله قم نو نیز یکی از محلاتی است که در جلسه بازآفرینی شهری به آن اشاره شد و برنامه‌های آن مصوب شده و در اولویت برنامه‌های شهرداری نیز قرار گرفته و قرار است طرح‌هایی در آن اجرایی شود.

وی از آماده شدن طرح‌های زیرساختی طی ۱۵ روز آینده در محله قم نو خبر داد و افزود: شرکت‌های آب و برق و گاز نیز تعهد دادند طی ۱۵ روز آینده طرح‌های خود را ارائه دهند تا در این زمینه نیز خدماتی ارائه شود، همچنین قرار شد زمین‌های ۳۲ هکتاری در پردیسان به‌عنوان پشتیبان محله اسماعیل‌آباد قرار بگیرد و معوض‌های آن در حال آماده‌سازی است.

عضو شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: این موضوع‌هایی است که در جلسه بازآفرینی شهری به‌صورت کلان مطرح‌شده و امیدواریم با توجه به مصوبات و حمایت دولت اجرایی شود تا هم مدیریت شهری و هم مردم بتوانند از این طرح‌ها منتفع شوند.

وی در پایان به تصویب مصوبات در کمیته انطباق اشاره کرد و گفت: همچنین برای استقبال مردم از طرح‌ها علاوه بر دوطبقه به‌صورت تشویقی مجوز ساخت یک طبقه تشویقی دیگر نیز به مالکان در بافت فرسوده داده شد و در کمیته انطباق نیز تصویب شد تا بعد از تأیید کمیسیون ماده ۵ و مصوبه شورای عالی معماری شهرسازی به‌صورت قانون اجرایی شود.